08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/R
Description
CONN HEADER SMD 10POS 0.8MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.031" (0.80mm)
Category
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C