08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 08SH-A-10-GS-SMT-PP-T/R |
Description | CONN HEADER SMD 10POS 0.8MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 10 position 0.031" (0.80mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Insulation Height 0.110" (2.79mm) |
Mfr | Contact Shape Square |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Part Status Active | Contact Finish - Post Gold |
Connector Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Thermoplastic |
Pitch - Mating | Features Pick and Place, Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |