CDBHD2100-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDBHD2100-HF |
Description | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A MBS |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 100 V Surface Mount MBS |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Average Rectified (Io) 2 A |
Manufacturer Comchip Technology | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 2 A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Diode Type Single Phase | Mounting Type Surface Mount |
Technology Standard | Package / Case TO-269AA, 4-BESOP |
Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V | Supplier Device Package MBS |