CZRUR52C6V2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 26 611
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 1 847
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
CZRUR52C6V2
DigiKey Part Number
CZRUR52C6V2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRUR52C6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRUR52C6V2 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
150 mW