BZT52B20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 20 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
BZT52B5V1-AQ
BZT52B20
DigiKey Part Number
4878-BZT52B20TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B20
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B20 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 13 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW