DI78L12UAB
DigiKey Part Number
4878-DI78L12UABTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI78L12UABCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI78L12UABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI78L12UAB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI78L12UAB Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
35V