PVL10FLS11
PVL10FLS11
How Many Poles do you need?
PVL10FLS11
DigiKey Part Number
EG5376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL10FLS11
Description
LED PNL IND RED CLR 5MM QUCK CON
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Clear 1.8V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PVL10FLS11 Models
Category
Voltage
1.8V
Manufacturer
E-Switch
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.40" (10.16mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)