AT90USB162-16MUR
DigiKey Part Number
AT90USB162-16MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
AT90USB162-16MURCT-ND - Cut Tape (CT)
AT90USB162-16MURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90USB162-16MUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Detailed Description
AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
AT90USB162-16MUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz