DSPIC30F1010-30I/SO | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DSPIC30F1010-30I/SO-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSPIC30F1010-30I/SO |
Description | IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSPIC30F1010-30I/SO Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 256 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 6x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor dsPIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 30 MIPs | Supplier Device Package 28-SOIC |
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART | Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |