DSPIC30F2010-20I/SO | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DSPIC30F201020IS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSPIC30F2010-20I/SO |
Description | IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSPIC30F2010-20I/SO Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 512 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 6x10b |
Core Processor dsPIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 16-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20 MIPS | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 28-SOIC |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT | Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |