MCP23009-E/P
DigiKey Part Number
MCP23009-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP23009-E/P
Description
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 8 I2C 3.4 MHz 18-PDIP
EDA/CAD Models
MCP23009-E/P Models
Category
Output Type
Open Drain
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output Source/Sink
25mA
Packaging
Tube
Clock Frequency
3.4 MHz
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of I/O
8
Mounting Type
Through Hole
Interface
I2C
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)