MIC4575-3.3WT
DigiKey Part Number
576-2340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC4575-3.3WT
Description
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.7A (Switch) TO-220-5
EDA/CAD Models
MIC4575-3.3WT Models
Category
Voltage - Input (Max)
24V
Packaging
Tube
Active
Frequency - Switching
200kHz
Function
Step-Down, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
4V