MSC035SMA170S
DigiKey Part Number
150-MSC035SMA170S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC035SMA170S
Description
MOSFET SIC 1700V 35 MOHM TO-268
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 59A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount D3PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC035SMA170S Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 30A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.25V @ 2.5mA (Typ)
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 20 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
+23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D3PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V