MSC180SMA120SDT/R
DigiKey Part Number
150-MSC180SMA120SDT/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MSC180SMA120SDT/RCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MSC180SMA120SDT/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC180SMA120SDT/R
Description
MOSFET SIC 1200 V 180 MOHM TO-26
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 21A (Tc) 146W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
225mOhm @ 8A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 500µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
481 pF @ 1200 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
146W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V