MSCDC50X1701AG-(secondary)
MSCDC50X1701AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC50X1701AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC50X1701AG
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.7KV 50A
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Silicon Carbide Schottky 1.7 kV Chassis Mount
Category
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1700 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Three Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.7 kV