PIC12F1572-I/P
DigiKey Part Number
PIC12F1572-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1572-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC12F1572-I/P Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-PDIP
Connectivity
LINbus, UART/USART
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)