PIC16F54-I/P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F54-I/P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F54-I/P |
Description | IC MCU 8BIT 768B FLASH 18DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) FLASH 18-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F54-I/P Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 25 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
Part Status Active | Oscillator Type External |
DigiKey Programmable Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor PIC | Mounting Type Through Hole |
Core Size 8-Bit | Supplier Device Package 18-PDIP |
Speed 20MHz | Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm) |