PIC18F04Q41T-I/SL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F04Q41T-I/SL |
Description | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F04Q41T-I/SL Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 1K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 11x12b; D/A 2x8b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 64MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 14-SOIC |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |