PIC32MM0064GPM028-I/ML
DigiKey Part Number
PIC32MM0064GPM028-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0064GPM028-I/ML
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-QFN (6x6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x10/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz