PIC32MX340F128HT-80I/PT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 113
Datasheet
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
PIC32MX340F128HT-80I/PT
DigiKey Part Number
PIC32MX340F128HT-80I/PT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX340F128HT-80I/PT
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX340F128HT-80I/PT Models
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz