NFM18CC223R1C3D
DigiKey Part Number
490-6966-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6966-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18CC223R1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 0.022UF 16V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 16V 1 A 50mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM18CC223R1C3D Models
Category
Current
1 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Type
Feed Through
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
0.022 µF
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16V