NFM21HC105R1C3D
DigiKey Part Number
490-11839-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11839-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11839-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM21HC105R1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 16V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 16V 4 A 20mOhm 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM21HC105R1C3D Models
Category
Current
4 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
1 µF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated
16V