NFM21PC105B1C3D
DigiKey Part Number
490-3912-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-3912-1-ND - Cut Tape (CT)
490-3912-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM21PC105B1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 16V 0805
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 16V 4 A 20mOhm 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM21PC105B1C3D Models
Category
Current
4 A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
1 µF
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16V