NFM31PC276B0J3L
DigiKey Part Number
490-6984-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6984-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6984-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM31PC276B0J3L
Description
CAP FEEDTHRU 27UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µF Feed Through Capacitor 6.3V 6 A 5mOhm 1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM31PC276B0J3L Models
Category
Current
6 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Type
Feed Through
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
27 µF
Height (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
6.3V