1SMA15AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 11 508
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA15AT3
DigiKey Part Number
1SMA15AT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA15AT3
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMA15AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
758pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A