MBRS3200T3G
DigiKey Part Number
MBRS3200T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRS3200T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBRS3200T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRS3200T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBRS3200T3G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 3 A