MM3Z2V7ST1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 177 000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 238 815
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z2V7ST1
DigiKey Part Number
MM3Z2V7ST1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z2V7ST1
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z2V7ST1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±4%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms