EEU-FC1E101S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P10269-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1E101S |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC1E101S Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 188.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 350 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Voltage - Rated 25 V | Height - Seated (Max) 0.441" (11.20mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |