AS01506MS-SP11-WP-R
PUI Audio Mobile Series Speakers and Receivers | Digi-Key Daily
AS01506MS-SP11-WP-R
DigiKey Part Number
668-1609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01506MS-SP11-WP-R
Description
SPEAKER 6OHM 700MW TOP PORT 92DB
Detailed Description
6 Ohms Receiver Speaker 700 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01506MS-SP11-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Magnetic
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
Receiver
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
600Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
6 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)