AS01508MR-6-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AS01508MR-6-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01508MR-6-LW100-R
Description
SPEAKER 8OHM 1.2W TOP PORT 88DB
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1.2 W 900 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AS01508MR-6-LW100-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated
1.2 W
Series
Power - Max
1.8 W
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Frequency Range
900 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
900Hz
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Efficiency - dBA
88.00
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% Max