AS01808MS-SP18-WP-R Back
PUI Audio Mobile Series Speakers and Receivers | Digi-Key Daily
AS01808MS-SP18-WP-R
DigiKey Part Number
668-1617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01808MS-SP18-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 88DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 500 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01808MS-SP18-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Power - Rated
500 mW
Series
Power - Max
1 W
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
Receiver
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
850Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Efficiency - dBA
88.00
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)