POM-3535L-3-LW100-R
DigiKey Part Number
668-1496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POM-3535L-3-LW100-R
Description
MIC COND ANLG OMNI -35DB 0.236"D
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 16 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-35dB ±4dB) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
POM-3535L-3-LW100-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
S/N Ratio
68dB
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Impedance
2.2 kOhms
Series
Voltage - Rated
2 V
Packaging
Bulk
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Part Status
Active
Current - Supply
500 µA
Type
Electret Condenser
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 16 kHz
Height (Max)
0.157" (4.00mm)