POW-1644L-LWC50-B-R
DigiKey Part Number
668-1210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POW-1644L-LWC50-B-R
Description
MIC COND ANLG OMNI -44DB 0.236"D
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 16 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-44dB ±3dB) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
POW-1644L-LWC50-B-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Bulk
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Ratings
IP57 - Dust Protected, Waterproof
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 16 kHz
Height (Max)
0.071" (1.80mm)