MIC5259-2.8YD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5259-2.8YD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5259-2.8YD5
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5259-2.8YD5 Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
250 µA
Part Status
Active
PSRR
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA