BA178M12FP-E2
DigiKey Part Number
BA178M12FP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BA178M12FP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BA178M12FP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA178M12FP-E2
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO252
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
63dB (120Hz)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
2V @ 500mA (Typ)