250BXG47MEFC12.5X20
DigiKey Part Number
1189-250BXG47MEFC12.5X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250BXG47MEFC12.5X20
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C