RDS-16S-7229-R-JSMT
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-7229-R-JSMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-7229-R-JSMT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-16S-7229-R-JSMT Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.283" (7.20mm)