CFM14JT270R
DigiKey Part Number
S270QTR-ND - Tape & Reel (TR)
S270QCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM14JT270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
270 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film
EDA/CAD Models
CFM14JT270R Models
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)