CSRF0402JT10L0-HP
DigiKey Part Number
738-CSRF0402JT10L0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSRF0402JT10L0-HPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSRF0402JT10L0-HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRF0402JT10L0-HP
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0402
Detailed Description
10 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
CSRF0402JT10L0-HP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)