CSRT2512FTR250-UP
DigiKey Part Number
738-CSRT2512FTR250-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSRT2512FTR250-UPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSRT2512FTR250-UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT2512FTR250-UP
Description
RES 0.25 OHM 1% 3.5W 2512
Detailed Description
250 mOhms ±1% 3.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CSRT2512FTR250-UP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)