CSSK0612FTL750
DigiKey Part Number
738-CSSK0612FTL750TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSSK0612FTL750CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSSK0612FTL750DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSK0612FTL750
Description
RES 750 OHM 1% 1W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.75 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSSK0612FTL750 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.065" L x 0.120" W (1.65mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)