CSSK3637FTL500
DigiKey Part Number
738-CSSK3637FTL500TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSSK3637FTL500CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSSK3637FTL500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSK3637FTL500
Description
RES SHUNT, 3637, 0.0005 OHM, 1%,
Detailed Description
500 µOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.360" L x 0.378" W (9.14mm x 9.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (0.98mm)