RMCA0603FT150K-HP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RMCA0603FT150K-HP |
Description | RES 0603 150 KOHM 1% 0.125W AUTO |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RMCA0603FT150K-HP Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Supplier Device Package |
Part Status Active | Ratings AEC-Q200 |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |