RNCE0603BTE499R
DigiKey Part Number
738-RNCE0603BTE499RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCE0603BTE499RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCE0603BTE499RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0603BTE499R
Description
RES PREC, 0603, 499 OHM, 0.1%,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCE0603BTE499R Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)