L78L18ACUTR
DigiKey Part Number
497-7280-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7280-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7280-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L18ACUTR
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA SOT89-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
L78L18ACUTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
PSRR
38dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V