LDL1117S18R
DigiKey Part Number
497-17236-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17236-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17236-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL1117S18R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A SOT-223
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A SOT-223
EDA/CAD Models
LDL1117S18R Models
PSRR
87dB ~ 65dB (120Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.2A