STLQ015M28R
DigiKey Part Number
497-16675-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16675-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16675-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ015M28R
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
STLQ015M28R Models
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA