STM32L031F6P7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-16806-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L031F6P7 |
Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L031F6P7 Models |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 8K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 10x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 20-TSSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |