STM32L031K6T6TR
DigiKey Part Number
497-18806-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18806-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18806-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031K6T6TR
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L031K6T6TR Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz