STM32L051K6U6
DigiKey Part Number
497-17489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L051K6U6
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFPN
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5)
EDA/CAD Models
STM32L051K6U6 Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz